“Iron Fist” 1. sezona

Kad pirms teju četriem gadiem parādījās ziņas par “Marvel” un “Netflix” turpmāko sadarbību, sajūsma nevarēja būt lielāka. Kino panākumi jau pierādīja, ka “Marvel” beidzot ir sapratuši, kā savus neticamos varoņus pareizi parādīt lielākai auditorijai. Tādēļ bija skaidrs, ka seriāli sniegs arvien plašākas iespējas, ko lieliski pierādīja jau pirmais no abu gigantu kopražojumiem – “Daredevil”. Nu beidzot ir klāt arī Dzelzs dūre jeb pēdējais no četriem solītajiem varoņiem, kuri visi jau šogad kopīgiem spēkiem stāsies pretī Sigurnijai Vīverei. Negaidīti, bet dzelžainā pārliecība, ka “Marvel” nekad necietīs smagu neveiksmi beidzot tiek kārtīgi satricināta. Par spīti līdzšinējiem kompānijas brīnumdarbiem un lieliskiem Dzelzs dūres komiksiem, uz kuriem tas tiek balstīts, seriāls tomēr liek vilties.

Var droši un uzreiz apgāzt vienas no lielākajām fanu bažām – Fins Džounss nemaz nav tik slikts Denija Renda lomā, lai gan aktierspēles ziņā viņu dažkārt mēdz aizēnot otrā plāna aktieris Toms Pelfrijs. Vēl var droši apstiprināt, ka seriāls kopumā nav nemaz tik slikts, kā kritiķi ar RottenTomatoes.com priekšgalā mums to cenšas ieskaidrot. Tomēr šajā jautājumā ir pāris būtiski “bet” – tos kārtīgi apdomājot, seriāla lielākās problēmas kļūst acīmredzamas.

Iron Fist

Pirmkārt, seriāls tik tiešām ir domāts faniem, turklāt jo kvēlākiem, jo labāk. Denijs tiek iepazīstināts kā multimiljardiera dēls, kurš pēc 15 gadu ilgas prombūtnes atgriežas dzimtajās mājās. Mums tiek apgalvots, ka visu šo laiku Denijs ir pavadījis mistiskajā Kunlunas ciematā, apgūstot cīņas mākslu, tostarp prasmi padarīt savu dūri dzelzs cietu. Ideja, protams, ir lieliska, jo uzreiz rodas vēlme redzēt Denija piedzīvojumus šajā ciematā, arī viņa ceļu līdz Dzelzs dūres titulam.

Diemžēl seriāls tā arī nepiedāvā gandrīz neko vairāk par Denija stāstīto. Dažas ainas no pagātnes tiek parādītas, tomēr to nekaunīgais strupums spēj radīt tikai domas no sērijas “vai nu visu, vai neko”. Tā rezultātā tiek izniekots viens no visu laiku labākajiem supervaroņu sākotnes stāstiem, un šeit diemžēl uzvarētājs nav neviens (varbūt vienīgi seriāla budžets). Faniem šī varbūt arī nebūs pārāk liela problēma, jo “tas viss taču jau sen ir zināms un lasīts”, tomēr pārējie skatītāji paliks tādā pašā nesaprašanā kā visi tie personāži, kas Deniju seriālā sastop pirmoreiz.

Iron Fist

Otra lielākā seriāla problēma – tajā nav atrodams pilnīgi nekas jauns vai pārsteidzošs, tostarp sižeta līnijas, to pavērsieni un personāži. Kaut gan izskata ziņā nav par ko sūdzēties, viss ekrānā notiekošais jau neskaitāmas reizes ir ticis apspēlēts diezgan viduvējās spriedzes filmās un seriālos, arī iepriekšējos “Marvel” un “Netflix” savstarpējos veikumos (visvairāk jau “Daredevil”). Skatīties var, bet nekas jauns netiek piedāvāts, jo pat cīņu ainas neizraisa kaut mazāko sajūsmu.

Un visbeidzot – lielais “zilonis istabā” jeb Denija vieta gaidāmajos “The Defenders”. Ar pārējiem personāžiem viss vairāk vai mazāk jau ir skaidrs, un par katru no tiem nav grūti nosaukt vismaz trīs nozīmīgas īpašības, kas viņus izceltu uz varoņu fona. Ar Dzelzs dūri situācija nav tik spīdoša. Protams, ir skaidrs, kas viņš tāds ir, no kurienes nāk, un ko vēlas, tomēr Denijam pat pēc 13 sērijām trūkst tās odziņas, kas piemīt Metam, Džesikai un Lūkam un padara viņus īpašus. Šī odziņa varēja būt Kunlunas stāsts, kas ievestu pavisam jaunā, aizraujošā daļā no brīnumainās MCU pasaules, pie reizes padarot Denija tēlu dziļāku un pārliecinošāku. Kamēr šī problēma netiks atrisināta, nāksies vien iztikt ar to, kas mums ir, – viduvēju un garlaicīgu kungfu meistaru, kurš nāk no mistiska ciemata Himalaju kalnos, kuru mēs, protams, neesam redzējuši un, iespējams, nekad arī neredzēsim.

Iron Fist

Beigu beigās jāsecina, ka šis tomēr ir līdz šim vājākais no “Marvel” seriāliem, kaut arī tikai nedaudz sliktāks par citiem. Saturiski stāsts un personāži tomēr ir pārdomāti, un nofilmēts/salikts kopā tas viss ir lieliski, tomēr iznākums ir stipri viduvējs un tam pat ir iespējams mest līkumu. Lai gan – varbūt pat ir ieteicams šo veikumu izlaist, ja vien nav plānots skatīties arī ilgi gaidītos “The Defenders”, kuri, ļoti cerams, būs tā vērti, lai attaisnotu 13 stundas, kas jāpavada pie šī viduvējības kalngala. 6.5/10

Saistītie raksti

  • notaufo

    Gribas teikt labi ka laicīgi pievērsu uzmanību Rotten tomatoes dotajiem ~11% svaiguma skalā jo es tiešām biju licis lielas cerības uz Iron fist jo līdz šim DD, JJ DD2 un LC ir bijuši ļoti skatāmi seriāli. Redzot ka pirmie ieskati šajā seriālā bija samērā negatīvi es piebremzēju savu “Hype train” un tas mazliet palīdzēja. Bet ļoti nepalīdzēja tas ka biju uz John wick 2 jo cīņu ainas nebija līmenī. Noskatoties līdzšinējos marvel seriālus nepameta sajūta ka priekšplāns tika dots tieši stāstam kā tādam bet cīņu ainas nevarēja būt pārāk iespaidīgu horeogrāfiju jo lielākā daļa personāžu nepārzināja cīņas prasmes. Protams bija izņēmumi, bet tas netraucēja lai iepriekšējos seriālos pat “puscīņas” ainas izskatītos efektīvi. Kā Mets smagnēji cīnijās koridorī uz tīru izturību, kā Jessica un viņas “māsa” cīnijās pret Simpsonu un bandīts sadragāja dūri pret Lūka seju. Ko tādu nevaru teikt par Deniju – lai gan viņa cīņa pret Drunken master nebija slikta. Bet citādi eh no seriāla kurā redzami tik daudz cīņu meistari gaidīju ko labāku. Džekija Čana filmu cienītājiem iesaku pat nesākt šo seriālu. Dotu 4.5 no 10. Būtu 5.5 bet ievads liekas pārāk aizmirstams. Redditā uzskrēju virsū fan made intro kuru vairs nevaru atrast bet tas likās daudz piemērotāks.[Spoileri] Ja tomēr būtu vēlme to sākt skatīties iesaku 1 sērija pirmās 20 minūtes tad tinam uz priekšu, apstājoties kad redzat Klēru (DD) un Kollenu(sievieti ko satiks Danijs), pat līdz 7 sērijai daudz nekas nozīmīgs nenotiek tad arī ik pa laikam pārtinot – laikam pēdējās 3 sērijas var noskatīties pilnībā bet es ik pa laikam tāpat mazliet patinu uz priekšu.

  • okama2

    Neesmu komiksu lasītājs un par šo varoni uzzināju tikai kad draugs paziņoja, ka šāds seriāls iznāks, bet man nebija nekādu problēmu saprast varoņi izcelsmi un skatoties pat īsti negribējās redzēt, kas notika pagātnē. Varbūt, pārāk interesanta šķiet The Defenders ideja un vienkārši skatoties ceru, ka kādreiz parādīsies kāds cits no varoņiem, tāpēc neredzu šīs mazās nianses. Pēc šīs recenzijas vērtēju seriālu nedaudz zemāk par pārējiem, lai gan 6.5 ir, manuprāt, pārāk maz. Laikam katram savs.

  • Toms Lūsis

    Visnotaļ. Uz beigām jau apnika skatīties un piespiedu sevi to darīt tikai tāpēc, ka “ja jau sāku skatīties un atlikušas tikai 3 sērijas…” Diezgan skumji.