Jaunā “Tvinpīka” jeb aģents Kūpers un viņa neticamie piedzīvojumi

Tas notika pirms 25 gadiem… Neticamā un neaizmirstamā “Tvinpīka” savas pēdas televīzijā atstāja uz visiem laikiem. Ja agrāk garas sižeta līnijas un lieli veidotāji no lielās kino industrijas seriālos bija kas svešs, tad šobrīd tā ir gandrīz vai neatņemama sastāvdaļa. Bet tagad – tas notiek atkal! Seriāla tētuki Deivids Linčs un Marks Frosts ir atpakaļ un šoreiz ir piesavinājušies visu 18 sēriju (turklāt pilnu stundu garumā) režiju un scenāriju veidošanu, līdzi paņemot arī gandrīz visus vecos (kā arī ap 200 jaunos) aktierus. Šķiet, ka šīs vasaras, ja ne pat gada, lielākajam notikumam nekas vairāk nav nepieciešams. Atlikusi vairs tikai patīkamākā daļa – skatīšanās.

Neliels spoileru brīdinājums. Nekas daudz šeit netiek sabojāts, tomēr labākai skatīšanās pieredzei iesakām lasīt tikai pēc skatīšanās.

Teju divu stundu garais sākums vēl nav pat pusē, kad galvā sāk rasties šaubas par to, vai ekrānā redzamais seriāls tik tiešām ir “Tvinpīka”. Šajā brīdī domas jau sāk dalīties. No vienas puses, sajūtas un atmosfēra ir pilnīgi svešas, kamēr vecie varoņi un pati “Tvinpīka” parādās pavisam nedaudz. Tomēr nosaukums nemelo. Šī patiešām ir “Tvinpīka”, un patiesībā, ņemot vērā visus apstākļus, šī ir īstā un vienīgā “Tvinpīka” (un nevis tās dopelgengeris), kuras vīziju Linčs iztēlojās vēl pirms oriģināla, bet tolaik pastāvošo televīzijas ierobežojumu dēļ īstenoja daudz maigāku un skatītājiem pieejamāku versiju.

Twin Peaks, Tvinpīka

Jaunā “Tvinpīka” vairāk atgādina kādu no Linča vistumšākajiem un neparastākajiem darbiem (kā “Eraserhead” un “Inland Empire”), nostādot sevi ļoti tālu prom no jebkādiem televīzijā ierastiem standartiem. Neskaitot stāstu (kurš būtībā jau ir izstāstīts virsrakstā), seriālā dominē ļoti nedabiska un neomulīga atmosfēra (gan skaņas, gan vizuālā ziņā), caur kuru dažbrīd paspraucas humors, bet citviet – īstas šausmas. Režisora darbu pazinējiem tas nebūs nekas svešs, kamēr pārējie neko tamlīdzīgu līdz šim nebūs piedzīvojuši.

Pat ja šķiet, ka seriāla veidotāji jau gandrīz ir aizmirsuši par klasiskās “Tvinpīkas” faniem, tā gluži vis nav. Pirmkārt, ja ne gluži uzreiz, bet uz svarīgāko pāri palikušo jautājumu – kas tad īsti notika ar aģentu Kūperu? – tomēr tiek atbildēts kārtīgi, pat ja Kūpera (Kails Maklaklens) turpmākajās gaitās rodas krietni vien vairāk jautājumu nekā atbilžu. Turklāt noziedzīgi strupās ainas no pašas Tvinpīkas ir pietiekami saturīgas, lai kaut uz brīdi ļautos nelielai, bet patīkamai nostalģijai. Turklāt neaizmirsīsim arī visai sirsnīgos pārsteigumus no vecajiem (novēlu veiksmi viņus visus atpazīt) un jaunajiem aktieriem. Nemaz nerunājot par sēriju beigu titriem, kuros ir sarūpēts kaut kas īpaši jauks un brīnišķīgu gaisotni radošs, bet kas tieši – tas lai paliek pašiem noskaidrošanai.

Twin Peaks, Tvinpīka

Pagaidām nākas atzīt, ka šis nav gluži tas “Tvinpīkas” turpinājums, kuru mēs visi gaidījām. Kaut gan varbūt arī labi, ka tā, jo saņemt ko svaigu un oriģinālu ir krietni labāk par tām pašām Memberogām. Nemaz nerunājot par Linča kvēlākajiem faniem, kuri šobrīd var droši lēkāt sajūsmā un gardi notiesāt katru jaunāko sēriju. Laiks rādīs, vai kanāla “Showtime” milzīgais ieguldījums atmaksāsies arī izmērāmās vērtībās, toties kā iespēja leģendāram kino māksliniekam izvērsties paša režisētā vājprātā 18 stundu garumā – tas ir nenovērtējami.

“Tvinpīkas” trešo sezonu pavisam legāli skatieties Viaplay.lv!

Saistītie raksti

  • Harijs Tērauds

    Vai lai skatitos 3 sezonu vajag redzēt pirmās divas?

    • Alvis Gļeba

      Tas būtu vēlams, jo par iepriekšējiem notikumiem sevišķi daudz jaunajās sērijās netiek stāstīts un to būtu svarīgi zināt iepriekš. Mēģināt, protams, var, bet viegli nebūs.